We would like to invite YOU to become a Department Representative. Even if your Department is represented on the list below, you can become a member of the team. There is no limit to the number of Reps that a Department may have.
The Buffalo Center UUP derives its strength from its Membership. The Department Representative Program is designed to connect ALL members to their union. The program ensures two-way communication between chapter leadership and the membership. As the the eyes and ears of the chapter, Reps are essential to our success.
Department Representatives serve as Chapter Leaders and internal organizing leaders at their specific worksites. As a Department Representative you help develop and maintain a strong union presence in every part of the University via effective employee advocacy, union visibility, union site meetings and other forms of communication, including social conversation and the sharing of news.
Basic Roles and Responsibilities include:
- Obtain/create an accurate list of Members and non-members by location.
- Make personal contact with all Department Members in your area.
- Establish/maintain UUP bulletin boards in your area.
- Forward complaints, concerns and perceptions of the Department Members to appropriate chapter leader(s).
- Contact non-members and encourage them to join.
- Become familiar with what the UUP contract covers. Refer contract questions to chapter officers so they can ask the chapter’s Labor Relations Specialists for assistance with problems pertaining to enforcement or interpretation of the contract
- Be able to answer basic questions about the structure of UUP.
- Learn about and inform your Department Members of union meetings, events, affiliate conventions, contract votes, workshops, etc. and urge participation
- Attend Department Rep meetings on occasion (usually 2 times per semester).
If you’re unsure about committing to this position, I would like to invite you to our next series of Department Rep meetings. Please contact Ken Kern at khkern@buffalo.edu — 716-645-5604 — to sign up to become a Department Rep, or for further information and questions you may have.
Current Department Representatives
- Accessibility Resources – Susan Mann Dolce
- Accounting – Myungsun Kim
- Admissions & Recruiting – Malinda Keidel
- Alumni Engagement – Jennifer Britton
- Alumni Engagement – Wei Loon Leong
- Athletics IT – Kathy Aiken
- Business Reporting & Systems – Donna Czaja
- Art – Domenic Licata
- Art – Paul Vanouse
- Athletics IT – Kathy Aiken
- Business Reporting & Systems – Donna Czaja
- Campus Operations – John Wojcik
- Campus Planning – Sean Brodfuehrer
- Career Design Center – Holly Justice
- CAS Administration – Shannon Fisher
- CAS Administration – Nicole Hayden
- CAS Administration – Teresa Metz
- CAS Art Galleries – Thomas Riley Andersen
- CAS Arts & Humanities Sector – Karen Sausner
- Center for the Arts – Moriah Hegmann
- Center for the Arts – Vincent Harzewski
- Community Relations – Melissa Wood
- Compliance – Eric Wood
- Counseling Services – Elizabeth Snider
- Counseling School & Educational Psychology – Ben Poremski
- Curriculum, Assessment and Teaching Transformation – Cathleen Morreale
- Curriculum, Assessment and Teaching Transformation – Kathleen Kielar
- Department of Africana & American Studies – Deborah Pierce-Tate
- Department of Anthropology – Tamara Dixon
- Department of Art – Domenic Licata
- Department of Art – Paul Vanouse
- Department of Civil, Structural & Environmental Engineering – Panagiotis Anastasopoulos
- Department of Civil, Structural & Environmental Engineering – Donna Banach
- Department of Civil, Structural & Environmental Engineering – Sabanayagam Thevanayagam
- Department of Classics – Alessandro Sebastiani
- Department of Communication – Andrew Sachs
- Department of Computer Science & Engineering – Maria Rose Frisina
- Department of Electrical Engineering – Katharine Bartelo
- Department of Electrical Engineering – Chu Wie
- Department of English – Walter Hakala
- Department of Geography – Trina Hamilton
- Department of Geology – Travis Nelson
- Department of Global Gender & Sexuality Studies – Carine Mardorossian
- Department of Global Gender & Sexuality Studies – Marla Segol
- Department of History – Victoria Wolcott
- Department of Indigenous Studies – Jennifer Loft
- Department of Industrial & Systems Engineering – Victor Paquet
- Department of Jewish Thought – Richard Cohen
- Department of Linguistics – Juergen Bohnemeyer
- Department of Materials Design & Innovation – Laurie Barszcz
- Department of Mathematics – James Faran
- Department of Mathematics – Catagay Kutluhan
- Department of Mechanical & Aerospace Engineering – Stephen Hart
- Department of Mechanical & Aerospace Engineering – Jobaidur Khan
- Department of Media Study – Michael Bouquard
- Department of Music – Tiffany Dumouchelle
- Department of Music – Eric Huebner
- Department of Philosophy – Maureen Donnelly
- Department of Philosophy – Thomas Bittner
- Department of Physics – Nicole Pannullo
- Department of Physics – Grady Gambrel
- Department of Psychology – Mark Seery
- Department of Romance Language & Literature – Judith Edmister
- Department of Romance Language & Literature – Christian Flaugh
- Department of Romance Language & Literature – Melissa McCarron
- Department of Sociology – Erin Hatton
- Design & Construction – Michael Stoklosa
- Digital Strategies – Sameer Mathur
- Digital Strategies – Janiece Jankowski
- Educational Opportunity Center – Keisha Alston
- Educational Opportunity Center – Shirley Bennett
- Educational Opportunity Program – Richard Harris
- Employee Assistance Program – Susan Bagdasarian
- English Language Institute – Lisa Monpere-Cruz
- Enterprise Infrastructure Services – Leonardo Miceli
- Enterprise Infrastructure Services – James Serwinowski
- Exploratory & Pre-Professional Advising Center – Gerrard Godwin
- Financial Management – Kevin Ragland
- GSE Administrative Operations – Kristine Mariglia
- GSE Marketing, Communications & Outreach – Amber Winters
- GSE Office of Graduate Admission – Lynette Deponceau
- Health Promotion – Janice Cochran
- Health Services – Sheilla Thomas
- Information Science – Mary Jo Sicurella
- Institutional Analytics – Holly Klick
- Interdisciplinary Degree Programs & Social Sciences – Samuel Lojacono
- Internal Audit – Kristy Heffley
- International Admissions – Zackary Demaio
- International Education Administrative Operations – Marvis Robinson
- International Student Services – Janet Schrum
- IT Customer Service – John Pfeffer
- IT Portfolio Management – Lynn Collis
- Law Library – Nina Cascio
- Law Library – Rebecca Chapman
- Learning & Instruction – Elizabeth Schaal
- Libraries Administrative Operations – Rita Ferri
- Libraries Administrative Operations – Rhonda Kay Pangrazio
- MGT Deans Office Administration – Rebecca Donoghue
- Network & Classroom Services – Anthony Casciano
- Network & Classroom Services – Joseph Pautler
- Office of Academic Integrity & Student Success – Diane Dittmar
- Office of Admissions – Laurie Bragg
- Office of Admissions – Dave Emhof
- Office of Educator Preparation – Travis Eisele
- Office of Educator Preparation – Louise Lalli
- Office of Equity, Diversity & Inclusion – Frances Fiscus
- Office of Student Engagement – James Mauck
- Office of Student Engagement – Pamela Stephens-Jackson
- Office of the Graduate School – Nadejda Petrova
- Office of University Communications – Hugh Jarvis
- Parking & Transportation Services – Nancy Kobielski
- Policy, Compliance & Internal Controls – Tricia Canty
- Recreation & Intramurals – Nathan Bourke
- Recreation & Intramurals – Jessica Nyrop
- Registrar – Amanda Lodyga
- Res Life Admin – Katherine Burrow
- Res Life Admin – Kenneth Kern
- Research, Collections & Outreach – Molly Poremski
- School of Architecture & Planning Dean’s Office – Bruce Majkowski
- School of Engineering & Applied Sciences – Sonia Grant
- School of Law – Matthew Dimick
- School of Law – Melinda Saran
- School of Management – Jessica Labella
- Security – Michael Doggendorf
- Security – Catherine Ullman
- SENS IT – Leonid Danilovich
- SSW Admissions & Recruitment – Kathryn Kendall
- Student Success & Academic Support – Vivian Jimenez
- Student Unions – Don Erb
- UADV – Campaigns – Ann Brown
- UADV – Planned Giving – Wendy Irving
- University Honors College – Timothy Matthews
- University Honors College – Jessica Seabury
- University Police – Christina Powell
- UPO Academic Advisement – Craig Mathis
- VPAA Administrative Operations – Brandi Moses
- VPR Information Systems – Paul Reinhardt